اهمیت صله رحم در قرآن و روایات

۲۷ مرداد ۱۳۹۹ 0
اهمیت صله رحم در قرآن و روایات
قرآن مجيد در بيست و سه مورد به اهل ايمان و ساير مردم سفارش اقوام و ذوى‏القربى را نموده، و اين همه تأكيد تحت اين عنوان كه با مال و ارث و اداى حقوق نسبت به آنان از آنان رعايت كنيد، دليل بر اهميّت صله رحم در پيشگاه حضرت حق است.
 • حضرت صادق عليه السلام در توضيح آيه شريفه: الَّذينَ يَصِلُونَ ما امَرَ اللَّهُ بِهِ انْ يُوصَلَ» «رعد آیه21» و آنچه را خدا به پيوند آن فرمان داده پيوند مى‏دهند. مى‏فرمايد: از جمله امورى كه حضرت حق امر به اتصال كرده‏اند صله رحم و رسيدگى به اقوام است، و نهايت تأويل آيه، صله مردم نسبت به ما اهل بيت است.بحار الأنوار: 71/ 130، باب 3، حديث 95؛ الكافى: 2/ 156، حديث 28.
 
صله نسبت به اهل بيت عليهم السلام، قبول ولايت و امامت آن بزرگوار و تأسّى به آنان در اخلاق و اعمال و اطاعت از امر و نهى ايشان است
 • اهمیت صله رحم
  • صله رحم در قرآن

   • سوره رعد آیه 25
    وَالَّذِينَ يَنْقُضُونَ عَهْدَ اللَّهِ مِنْ بَعْدِ مِيثَاقِهِ وَيَقْطَعُونَ مَا أَمَرَ اللَّهُ بِهِ أَنْ يُوصَلَ وَيُفْسِدُونَ فِي الْأَرْضِ ۙ أُولَٰئِكَ لَهُمُ اللَّعْنَةُ وَلَهُمْ سُوءُ الدَّارِ
    و كسانى كه پيمان خدا را پس از بستن آن مى‌شكنند و آنچه را خدا به پيوستن آن فرمان داده مى‌گسلند و در زمين فساد مى‌كنند، بر ايشان لعنت است و بد فرجامى آن سراى ايشان راست.

   • سوره بقره آیه 27
    الَّذِينَ يَنْقُضُونَ عَهْدَ اللَّهِ مِنْ بَعْدِ مِيثَاقِهِ وَيَقْطَعُونَ مَا أَمَرَ اللَّهُ بِهِ أَنْ يُوصَلَ وَيُفْسِدُونَ فِي الْأَرْضِ ۚ أُولَٰئِكَ هُمُ الْخَاسِرُونَ
    کسانی که عهد خدا را پس از محکم بستن می‌شکنند و رشته‌ای را که خدا امر به پیوند آن کرده می‌گسلند و در میان اهل زمین فساد می‌کنند، ایشان به حقیقت زیانکارند.
   • سوره نساآیه 1
    يَا أَيُّهَا النَّاسُ اتَّقُوا رَبَّكُمُ الَّذِي خَلَقَكُمْ مِنْ نَفْسٍ وَاحِدَةٍ وَخَلَقَ مِنْهَا زَوْجَهَا وَبَثَّ مِنْهُمَا رِجَالًا كَثِيرًا وَنِسَاءً ۚ وَاتَّقُوا اللَّهَ الَّذِي تَسَاءَلُونَ بِهِ وَالْأَرْحَامَ ۚ إِنَّ اللَّهَ كَانَ عَلَيْكُمْ رَقِيبًا
    ای مردم، بترسید از پروردگار خود، آن خدایی که همه شما را از یک تن بیافرید و هم از آن، جفت او را خلق کرد و از آن دو تن خلقی بسیار در اطراف عالم از مرد و زن پراکند، و بترسید از آن خدایی که به نام او از یکدیگر مسئلت و درخواست می‌کنید و درباره ارحام کوتاهی نکنید، که خدا مراقب اعمال شماست.


  • صله رحم در روایات

   • رسول حق صلى الله عليه و آله فرمود:
    اعْجَلُ الْخَيْرِ ثَواباً صِلَةُ الرَّحِمِ.
    سريع‏ترين نيكى براى رسيدن به ثواب صله رحم است
    .الكافى: 2/ 152، حديث 15؛ وسائل الشيعة: 21/ 536، باب 17، حديث 27795
   • امير المؤمنين عليه السلام مى‏فرمايد:
    وَ اكْرِمْ عَشيرَتَكَ، فَانَّهُمْ جَناحُكَ الَّذى بِهِ تَطِيرُ، وَ اصْلُكَ الَّذى الَيْهِ تَصِيرُ، وَ يَدُكَ الَّتى بِها تَصُولُ
    اقوامت را گرامى بدار، زيرا آنان براى تو بالى هستند كه به وسيله آن طيران مى‏كنى، و ريشه‏اى هستند كه به سوى آنان مى‏روى، و دستى هستند كه با آن قدرت پيدا مى‏كنى. نهج البلاغه: نامه 31؛ غرر الحكم: 407، حديث 9329.
   • رسول حق صلى الله عليه و آله فرمود:
    صِلُوا ارْحامَكُمْ فِى الدُّنيا وَ لَوْ بِسَلامٍ.
    در دنيا صله رحم كنيد گرچه به يك سلام باشد.بحار الأنوار: 71/ 104، باب 3، ذيل حديث 62؛ نوادر الراوندى: 6.
   • رسول حق صلى الله عليه و آله فرمود:
    اذا قَطَعُوا الاْرْحامَ جُعِلَتِ الاْمْوالُ فى ايْدِى الاْشْرارِ.
    چون گناه قطع رحم به ميان آيد اموال در دست اشرار قرار خواهد گرفت.

    بحار الأنوار: 70/ 372، باب 138، حديث 5؛ الأمالى، شيخ صدوق: 308، حديث 2.
   • حضرت باقر عليه السلام فرمود:
    صِلَةُ الاْرْحامِ تُزَكِّى الاْعْمالَ، وَ تُنْمِى الاْمْوالَ، وَ تَدْفَعُ الْبَلْوى‏، وَ تُنْسِى‏ءُ فىِ الاْجَلِ
    صله ارحام، اعمال را پاك مى‏كند، اموال را زياد مى‏نمايد، بلا را دفع مى‏كند، اجل را به تأخير مى‏اندازد (كنايه از اين‏كه عمر را طولانى مى‏نمايد).بحار الأنوار: 71/ 111، باب 3، حديث 71؛ وسائل الشيعة: 21/ 534، باب 17، حديث 27787.
   • امام صادق عليه السلام مى‏فرمايد:
    صله ارحام اخلاق را نيكو، شخص را با گذشت، نفس را پاكيزه، رزق را زياد و اجل را به تأخير مى‏اندازد.بحار الأنوار: 71/ 114، باب 3، حديث 74؛ الكافى: 2/ 152، حديث 12.
   • رسول اللّه صلى الله عليه و آله فرمود:
    صِلَةُ الرَّحِمِ تَعْمُرُ الدِّيارَ، و تَزيدُ فى الاعْمارِ وَ انْ كانَ اهْلُها غَيْرَ اخْيارٍ. 
    صله رحم مملكت را آباد و عمر را زياد مى‏كند گرچه كنندگان اين كار از خوبان نباشند. بحار الأنوار: 71/ 94، باب 3، حديث 21؛ الأمالى، شيخ طوسى: 481.
   • رسول اللّه صلى الله عليه و آله فرمود:
    ثَلاثَةٌ لا يَدْخُلُونَ الْجَنَّةَ: مُدْمِنُ خَمْرٍ، وَ مُؤْمِنُ سِحْرٍ، وَ قاطِعُ رَحِمٍ. 
    سه نفر وارد بهشت نمى‏شوند، دائم الخمر، مؤمن به سحر و جادو، قطع كننده‏ رحم. الخصال: 1/ 179، حديث 243؛ معانى الاخبار: 330، حديث 1.
   • امام على عليه السلام فرمود:
    اقْبَحُ الْمَعاصِى قَطيعَةُ الرِّحِمِ وَ الْعُقُوقُ.
    زشت‏ترين گناهان قطع رحم و عاقّ پدر و مادر شدن است.- غرر الحكم: 406، حديث 9315.
   • حضرت صادق عليه السلام فرمود:
    الذُّنُوبُ الَّتى تُعَجِّلُ الْفَناءَ قَطيعَةُ الرَّحِمِ. 
    از گناهانى كه انسان را دچار مرگ زودرس مى‏كند قطع رحم است.
    بحار الأنوار: 71/ 94، باب 3، ذيل حديث 23؛ الاختصاص: 238.